а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

злорадосен

злорадосниот
Вид збор: Придавка
Што се радува на туѓиот неуспех, на туѓата несреќа, што изразува радост поради тоа.
Англиски: gloating
Примери:
злорадосна сосетка, злорадосна насмевка
Изведенки
злорадосност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи