а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

злопамтило

мн. злопамтила
Вид збор: Именка, машки род
Тој што не простува и не заборава зло и наоѓа начин да врати со иста мера.
Англиски: unforgiving
Употреба: Разговорно
Примери:
Не сум злопамтило, но овој пат ги надмина границите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи