а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

злонамерен

злонамерниот
Вид збор: Придавка
Што има зла, лоша намера.
Англиски: malicious
Примери:
Злонамерна постапка.
Злонамерно писмо.
Изведенки
1. злонамерно прил.
Пример: Откако пристигна, таа злонамерно раскажува невистини.
2. злонамерност ж.
Пример: Злонамерност извираше од неа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи