а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зломисленик

мн. зломисленици
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е зломислен.
Примери:
„Јас сум жив и здрав“ - изјави, додавајќи дека зломислениците залудно се радувале.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи