а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

злокобник

мн. злокобници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е злокобен.
Англиски: villain
Примери:
Игнорирајте ги злокобниците, но не попуштајте им.
Изведенки
1. злокобница ж.
мн. злокобници
2. злокобничка ж.
мн. злокобнички
3. злокобнички прид.
злокобничкиот
Пример: злокобничко дело
FlexiMac
 менување на македонски глаголи