а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

злокачествен

злокачествениот
Вид збор: Придавка
За болест - што е многу тешка, опасна за животот.
Англиски: malignant
Употреба: Медицина
Примери:
Злокачествен тумор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи