а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

злогласен

злогласни
Вид збор: Придавка
Ранг: 19330
Што е на лош глас, што го бие лош глас.
Англиски: notorious
Примери:
злогласен разбојник
злогласно место