а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зловреме

мн. зловремиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 50185
Тешки времиња, време во кое се случува зло.
Примери:
Секое зловреме има свој почеток и крај.