а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

злобник

мн. злобници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28588
Тој што е злобен.
Англиски: villain
Примери:
Злобниците ги одврзаа јазиците.
Некој злобник шири невистини за мене.
Изведенки
1. злобница ж.
мн. злобници
Пример: Злобницата не чекаше многу за да почне со своите злодела.
2. злобничка ж.
мн. злобнички
3. злобнички прид.
злобничкиот
Пример: злобнички постапки
4. злобнички прил.
Пример: Злобнички го стрелна со погледот.