а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

злоблив

злобливиот
Вид збор: Придавка
Што предизвикува злоба, што прави нешто со злоба.
Англиски: evil
Примери:
злоблива жена
Изведенки
злобливо прил.
Пример: Шета наоколу и злобливо зборува.