а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

злобен

злобниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 8639
Што чувствува, што изразува злоба, што е исполнет со злоба.
Англиски: evil
Примери:
Сите сплетки ги направи злобната жена.
злобна вештерка, злобен поглед
злобна насмевка
Изведенки
1. злобно прил.
Пример: Злобно се насмевна.
2. злобност ж.
Пример: Злобноста е честа појава во овој свет.