а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

злоба

(едн.) злобата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5225
Чувство на опакост кон некого, желба, посакување некому да му се случи нешто лошо.
Англиски: evil
Примери:
Во нејзините зборови се чувствуваше отровна злоба.
Очите му светеа од злоба.
Изрази
Пука од злоба - многу е злобен.