а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

злаќен

злаќениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 49466
Што е позлатен.
Англиски: golden
Употреба: Народна поезија
Примери:
Злаќени стрели.