а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

злат

Вид збор: Придавка
златен
Англиски: golden
Употреба: Народна поезија , Поетски збор
Примери:
Злат прстен фрлен в кал.
Месецот горе огреа злат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи