а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

златце

мн. златца
Вид збор: Именка, среден род
1. злато
Англиски: gold Албански: ari
Употреба: Деминутив
2. Обвивка на чоколади или бонбони од станиол во различни бои.
Англиски: tinfoil Албански: letër varaku
Примери:
Додека беше дете, собираше разнобојни златца.