а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

златоуст

златоустиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 23531
Што е слаткоречив, што има прекрасен глас.
Употреба: Поетски збор
Примери:
Тој го бараше златоустиот певец.
На збор си златоуст.
златоусна литургија