а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

златопер

златопериот
Вид збор: Придавка
Што има златести пердуви, перје со златна или златеста боја.
Употреба: Поетски збор
Примери:
Што си имав едно пиле златоперо.