а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

златогрив

златогривиот
Вид збор: Придавка
Што има грива со златеста боја.
Употреба: Поетски збор
Примери:
златогриво маче
златогрива кобила
FlexiMac
 менување на македонски глаголи