а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

златножолт

златножолти
Вид збор: Придавка
жолт со нијанса кон злато
Англиски: golden yellow
Примери:
Печете околу три минути на среден оган додека на површината не се појават мали меурчиња или до златножолта боја.
Златножолтите лисја се преселија од дрвјата на земјата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи