а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

злати

златат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Позлатува, дава сјај, боја на злато.
Англиски: gild Албански: bëj me ari, jap shkëlqim ari
Употреба: Поетски збор
Примери:
Имињата славни почит да ги злати.
Засмеано сонце пак поле ќе злати.
2. (се злати) Има сјај или боја на злато.
Англиски: shine Албански: ka shkëlqim ari
Примери:
Стоговите се златеа од предвечерното сонце.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи