а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

златица

мн. златици
Вид збор: Именка, женски род
Штетен инсект тврдокрилец што се храни со лисјето на компирите; компирова златица.
Латински: Leptinotarsa decemlineata Англиски: Colorado potato beetle
Употреба: Земјоделство , Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи