а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

златест

златести
Вид збор: Придавка
Што има боја на злато, што е како злато.
Англиски: golden
Примери:
Жената имаше златеста коса.
Целата бавча беше покриена со дебел златест килим од попаднатите лисја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи