а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

златее

(се) златеат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се покажува, се сјае со боја на злато.
Примери:
Се златееше сонцето на залез.
Полето се златееше надалеку.
Небото како во оган пламна и почна да се златее.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи