а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

златар

мн. златари
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што изработува накит и други предмети од злато и сребро.
Англиски: goldsmith Албански: artar, argjendar
2. Лице што продава такви производи.
Англиски: jeweler Албански: artar, argjendar
Употреба: Економија
Изведенки
златарски прид.
златарскиот
Пример: Златарски производи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи