а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

златарство

(едн.) златарството
Вид збор: Именка, среден род
Стопанска гранка; занает за производи од злато, сребро и трговија со нив.
Англиски: goldsmith's art Албански: artari, argjendari
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи