а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

златарница

мн. златарници
Вид збор: Именка, женски род
1. Работилница или фабрика за накит и други производи од злато сребро и сл.
Англиски: goldsmith shop Албански: artari
2. Продавница за такви производи.
Англиски: goldsmith shop Албански: artari
Примери:
Градот беше полн со златарници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи