а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зијани

зијанат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 53550
1. Направи штета некому.
Англиски: harm Албански: bën zijan, bën dam
Употреба: Разговорно
Примери:
Ќе те зијанам една ракија.
2. Претрпи загуба во некоја игра или во нешто друго.
Англиски: lose Албански: humb
Употреба: Разговорно
Примери:
Многу ќе зијанам на оваа стока, ама морам да ја продадам.
Изведенки
1. зијанува несв.
зијануваат
2. зијанување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК