а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зине

зинат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Отвори уста.
Албански: hap gojën
Примери:
Зина да ги покаже златните заби.
2. Се појави, се покаже како голем отвор, процеп, пукнатина и сл.
Албански: hapet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Прозорецот зинал, не се затвора.
Чизмите веќе беа зинале кај прстите.
Изрази
Што си зинал? - Што се чудиш?
Изведенки
1. зинува несв.
зинуваат
2. зинување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи