а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зимување

мн. зимувања
Вид збор: Именка, среден род
Поминување на целата зима или на дел од неа со цел да се преживее тој период или еден дел да се помине како зимски одмор некаде.
Англиски: winter
Примери:
Таму одел на зимување со своето стадо.
Сфати дека не е расположена да зборува ниту за зимување, ниту за летување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи