а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зимски

зимска
Вид збор: Придавка
Што се однесува на зима.
Англиски: winter
Примери:
зимски ден, зимско палто
зимски распуст, зимски спортови
Изведенки
зимски прил.
Како во зима.
Пример: Сите беа зимски облечени.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи