а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зимошен

зимошниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на зимата што поминала.
Примери:
Овде-онде уште стоеја намети од зимошниот снег.
2. Што се однесува на зимата што доаѓа.
Примери:
Ја потсушуваат храната да не им се расипе на зимошната влага.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи