а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зимоска

Вид збор: Прилог
1. Во зимата што поминала.
Примери:
Од зимоска не сум те видел.
2. Во зимата што доаѓа.
Примери:
Ами зимоска, кога ќе фати студот, што ќе правиш?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи