а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зиморлив

зиморливиот
Вид збор: Придавка
Што е многу чувствителен на студ, што не поднесува студ.
Изведенки
1. зиморливо прил.
Пример: Жената се стресе зиморливо. Ги збра зиморливо рамениците.
2. зиморливост ж.
Особина на тој што е зиморлив.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи