а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зимовник

мн. зимовници
Вид збор: Именка, машки род
1. Објект што служи за презимување, овчарски колиби што служат за презимување.
Англиски: winter shelter Албански: kolibe për të kaluar dimrin
2. Ниско, заветно место каде што може да презими добитокот.
Албански: stan për bagëtin
FlexiMac
 менување на македонски глаголи