а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зимовиште

мн. зимовишта
Вид збор: Именка, среден род
1. зимница
Англиски: preserve Албански: furnizim dimri
2. зимовник
Албански: kolibe për të kaluar dimrin
FlexiMac
 менување на македонски глаголи