а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зимница

мн. зимници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14769
Храна приготвена за зима.
Англиски: preserve Албански: ushqim për dimër
Употреба: Гастрономија
Примери:
Убава зимница сте ставиле.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК