а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зимзелен

зимзелениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 26804
Што е зелен и преку зима.
Англиски: evergren Албански: mëtrik, halore
Употреба: Ботаника
Примери:
Ги гледав зимзелените дрвја во дворот.