а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зима

зимаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 16298
1. зафаќа, зазема, собира
Англиски: accommodate Албански: zen, merr
Примери:
Кацава зима сто ведра.
Не не зима овде сите.
2. земе, зема
Англиски: take Албански: merr
Употреба: Дијалектен збор