а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зилјар

мн. зилјари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што завидува, што е завидлив.
Англиски: envier
Употреба: Архаизам
Изведенки
зилјарка ж.
зилјарки