а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зет

мн. зетови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3159
1. Сопруг на ќерка во однос на нејзиното семејство, сопруг на сестра во однос на нејзините брат, сестра или браќа и сестри или сопруг на братучетка во однос на нејзините братучеди.
Англиски: son-in-law Албански: dhëndër
Примери:
Тој му беше зет на комшијата.
Зет за сестра.
Зет за братучетка.
2. Младоженец на денот на свадбата.
Англиски: bridegroom Албански: dhëndër
Изведенки
зетче ср.
мн. зетчиња
хип.