а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зенит

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10286
1. Највисока точка на небесниот свод.
Англиски: zenith Албански: zenit, kulminacion
Употреба: Астрономија
Примери:
Сонцето се искачи кон зенитот.
2. Највисок дострел на некого во нешто.
Англиски: zenith Албански: zenit, kulminacion
Употреба: Преносно значење
Примери:
Неговата кариера го достигна својот зенит.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи