а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зенгин

мн. зенгини
Вид збор: Именка, машки род
богаташ, богат човек
Англиски: millionaire Турски: zengin
Употреба: Архаизам
Изведенки
зенгински прид.
зенгинскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК