а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

земјотрес

мн. земјотреси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4143
Потрес на Земјината кора предизвикан од внатрешни поместувања или од вулканско дејство.
Англиски: earthquake
Употреба: Геологија
Примери:
Градот беше погоден од катастрофален земјотрес.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК