а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

земјотресение

мн. земјотресенија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 41207
земјотрес
Англиски: earthquake
Употреба: Архаизам
Примери:
Ова ме потсети на земјотресението во Скопје од 1963 година.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК