а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

земјоса

(се) земјосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 30837
1. Стане болно блед, добие нездрав изглед на лицето со боја на земја.
Албански: bëhem tokë
2. Стане многу пијан.
Албански: dehem, bëhem tokë
Примери:
Што си се земјосал вака!
Изведенки
1. земјосува несв.
(се) земјосуваат
2. земјосување ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК