а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

земјопоседник

мн. земјопоседници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е сопственик на (многу) земја како имот.
Примери:
Најголемите земјопоседници се некои од најбогатите луѓе во Европа.
Земјопоседниците обично живееле во градовите, додека нивните фарми биле раководени од нивните работници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК