а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

земјоделство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 12043
1. Обработување на земјата со цел да се произведе храна и други земјоделски култури.
Англиски: farming Албански: bujqësi
2. Наука која се занимава со проучување на начините за обработување на земјата во стопански цели.
Англиски: agriculture Албански: bujqësi
Употреба: Наука