а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

земјоделски

земјоделска
Вид збор: Придавка
Ранг: 7323
1. Што се однесува на земјоделец.
Англиски: agricultural Албански: bujqësorë
Примери:
Земјоделските семејства главно живеат на село.
2. (едн.) Што се однесува на земјоделство.
Англиски: agricultural Албански: bujqësorë, agrar
Употреба: Земјоделство
Примери:
Земјоделско производство.
Земјоделски факултет.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи