а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

земјоделец

мн. земјоделци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9300
Тој што се занимава со обработка на земјата како главно занимања.
Англиски: farmer
Употреба: Земјоделство
Примери:
Татко ми е земјоделец и произведува многу видови компири.