а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

земјовладелец

земјовладелци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е сопственик на земја, што има земја во своја сопственост.
Примери:
Глетката на денешниот ден ќе им ги отвори очите на капиталистите и земјовладелците од сите земји.